Filtr żwirowy to świetny sposób na utrzymanie czystości w akwarium. Jego wykonanie nie kosztuje wiele, a może służyć przez bardzo długi czas.
Pierwszym krokiem w wykonaniu filtra żwirowego jest wybór odpowiedniej wielkości żwiru. Żwir powinien być dobrze zaokrąglony i posortowany, a nie miejscowe kanciaste skały. Powinien być również tak dobrany, aby był wystarczająco przepuszczalny, aby przepuszczał wodę.
Kolejnym krokiem jest wsypanie warstwy żwiru lub innych porowatych mediów na dno filtra. Pomoże to w cyrkulacji wody, a także zapewni powierzchnię dla denitryfikacji, która jest ważna dla zmniejszenia poziomu azotanów.
Ten krok jest opcjonalny, ale zawsze dobrym pomysłem jest dodanie grubszej warstwy żwiru lub innych porowatych mediów niż ta, której użyłeś pierwotnie. Pomoże to zapobiec zapychaniu się piasku, a także posłuży jako miejsce do kolonizacji pożytecznych bakterii.
Niewielka warstwa siatki (nie uporządkowanie żwiru) jest również pomocna w utrzymaniu warstwy na miejscu. Jeśli nie użyjesz siatki, chwasty będą wyrastać przez żwir i trudniej będzie utrzymać zbiornik w czystości.
Wybór odpowiedniego żwiru do zbiornika
Rodzaj żwiru, którego użyjesz w swoim filtrze jest bardzo ważny. Niektóre rodzaje żwiru stanowią dla niektórych ryb zagrożenie zadławieniem, mogą utknąć w ich gardle, co zablokuje im oddychanie i spowoduje inne problemy.
Inne rodzaje żwiru mogą być zbyt małe dla zbiornika i mogą zatkać rury i uniemożliwić przepływ wody. Niektóre odmiany roślin, szczególnie te, które mają głębokie korzenie, mogą zostać uwięzione w żwirze i spowodować, że filtr przestanie działać.
Jeśli nie jesteś pewien, ile żwiru użyć, najlepiej zacznij od małej porcji i powoli pracuj do pełnej ilości. Pozwoli Ci to zobaczyć, jaki rozmiar żwiru najlepiej sprawdza się w Twoim akwarium i które z nich są podatne na zapychanie i wymagają wymiany.
Gdy żwir jest już na miejscu, czas obsadzić obszar torfowiska roślinami. Należy zastosować mieszankę różnych roślin, najlepiej 10 – 15% całkowitej powierzchni stawu.
Gdy torfowisko jest już wypełnione roślinami, delikatnie wsypujemy resztę żwiru, aż znajdzie się on na odpowiednim poziomie. Dzięki temu torfowisko będzie znajdowało się powyżej poziomu wody, a tym samym będzie bezpiecznym miejscem do pływania dla ryb.
Aby filtr działał prawidłowo, torfowisko powinno mieć co najmniej 8 cali głębokości. Torfowisko powinno być również zlokalizowane w miejscu, w którym można łatwo uzyskać do niego dostęp w celu konserwacji i czyszczenia.
Należy również rozważyć podłączenie torfowiska do zbiornika, aby mieć dostęp do czystej wody, gdy jest potrzebna. Możesz również użyć torfowiska jako napowietrzacza do stawu, co jest świetnym pomysłem, jeśli masz ryby z twardą wodą lub glony, które trzeba usunąć ze stawu.
Podobne tematy