Jak zrobić schemat domofonu

Jak zrobić schemat domofonu

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z trikiporadniki.pl

Domofon to urządzenie, które pozwala lokatorom komunikować się z gośćmi przed udzieleniem im dostępu do ich mieszkań. Może być stosowany w apartamentowcach, domach i innych budynkach. Systemy te mogą pozwolić odwiedzającym zadzwonić do lokatorów za pomocą telefonu komórkowego lub stacjonarnego, a następnie użyć kodu lokatora, aby odblokować drzwi lub bramę.

System domofonowy składa się ze stacji bazowych, które przechwytują dźwięk i obraz, a następnie przekazują sygnały do podstacji. Stacje bazowe mogą znajdować się na korytarzach lub w innych częściach wspólnych budynku. Stacja bazowa może być również umieszczona wewnątrz samego mieszkania, dzięki czemu odwiedzający mogą nacisnąć przycisk lub wprowadzić kod, aby zadzwonić do lokatora.

Istnieje kilka różnych rodzajów domofonów, które znajdują zastosowanie w różnych miejscach. Do najpopularniejszych należą domofony cyfrowe oraz domofony analogowe.

Jednym z ciekawszych typów jest domofon, który wykorzystuje specjalny kod do identyfikacji każdego mieszkania. Kod ten jest przechowywany w mikroukładzie urządzenia abonenckiego i jest programowany za pomocą zworek dla każdego numeru mieszkania.

Aby zmienić kod w urządzeniu abonenckim, należy dokładnie obejrzeć jego mikroukład. Przy każdej zworce znajdują się specjalne panele cyfrowe, na których cyfry w kolejności rosnącej przedstawiają kod mieszkania.

Ten kod jest również przechowywany w ciele rury, na pinach oznaczonych numerami 1-2-4-8 i tak dalej. Aby wymienić kod mieszkania, należy zewrzeć pary pinów na płytce tak, aby suma wybieranych cyfr była równa numerowi mieszkania.

Łatwym sposobem jest połączenie przewodów plusa i minusa na magistrali dziesiątek, a następnie przełączenie przewodu na magistralę jednostek. Pozwoli to sprawdzić, czy nowe urządzenie działa poprawnie.

Powyżej przedstawiono prosty schemat domofonu, który można zbudować na płytce proto- lub stripboard oraz na płytce drukowanej (PCB). Układ będzie pracował na baterii 9V i można go skonfigurować do komunikacji z dwoma innymi urządzeniami.

Jeśli potrzebujesz dodać do obwodu dodatkowy mikrofon lub głośnik, możesz to zrobić zmieniając pozycje przełącznika S2 na styk “Talk” i S1 na pozycję “Listen”. Głośnik 8-omowy będzie wówczas pełnił funkcję zarówno mikrofonu, jak i głośnika.

Istnieje wiele innych sposobów na zbudowanie domofonu, ale jest to jeden z najbardziej praktycznych i łatwych do wykonania projektów, który może wykonać laik z niewielką wiedzą z zakresu elektrotechniki. Ten projekt jest szczególnie przydatny dla dzieci w wieku szkolnym, które potrzebują prostego, niedrogiego urządzenia komunikacyjnego, które mogą wykorzystać do rozmowy z innymi uczniami w swojej klasie lub z nauczycielami w gabinecie nauczycielskim.

Oprócz tego obwód posiada potencjometr 10K, który kontroluje głośność i całkowite wzmocnienie. Układ posiada również podwójny przełącznik, który służy do przełączania pomiędzy ‘Talk’ i ‘Listen’.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *